logo logo

Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi Başkanı Sayın, Dr. Maikel José Moreno Pérez, Yargıtay Başkanı Sayın Mehmet Akarca’yı seçildiği yeni görevi dolayısıyla kutladı
28 Ağustos 2020

     Bolivarcı Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi Başkanı Sayın, Dr. Maikel José Moreno Pérez, Yargıtay Başkanlığı'na seçilen Sayın Mehmet Akarca’yı yeni görevi dolayısıyla tebrik ederek, başarılar diledi.

     Video konferans yöntemiyle yapılan görüşmede, Yargıtay ile Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi arasındaki mevcut işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin konular da ele alındı.

     Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi Başkanı Sayın Pérez, düzenlemeyi planladıkları Uluslararası Ceza Hukuku Kongresi’ne Yargıtay Başkanı Sayın Mehmet Akarca’yı davet ederek, iki yüksek mahkeme arasındaki Mutabakat Zaptının önemine değindi. Ayrıca, Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesini de desteklediklerini belirterek, yargı organlarının adaletin yerine getirilmesine ilişkin görevlerinin ötesinde, ülkede barış ve güvenin sağlanmasında da önemli sorumluluklarının olduğunu vurguladı. Yüksek mahkemeler arasında bilgi ve deneyim paylaşımına ilişkin olanakların geliştirilmesi gerektiğini, bu amaçla mevcut işbirliğinin devamının yararlı olacağını ifade etti.

     Yargıtay Başkanı Sayın Mehmet Akarca, Sayın Pérez’in Türkiye ile Venezuela arasındaki ilişkilerin gelişmesine önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, iki yüksek mahkeme arasındaki mevcut hukuki ve adli işbirliğinin bundan sonra da gelişerek devam etmesinin çok yararlı olduğunu, bu konuda Sayın Pérez ile aynı düşünceleri paylaştığını belirtti. Ayrıca, sınırı aşan suçlar, terörizm ve kara para aklama suçları gibi küresel ölçekte istikrarsızlıklara neden olan ve insanlığı tehdit eden hukuk dışı faaliyetlere karşı Türkiye’nin her zaman samimi bir işbirliğine açık olduğunu ifade etti. Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi tarafından düzenlenmesi planlanan Uluslararası Ceza Hukuku Kongresi’ne de Yargıtay olarak gerekli katkıyı sağlamaktan memnuniyet duyacağını sözlerine ekledi.

     Görüşmeye, Türkiye’nin Venezuela Büyükelçisi Sayın Şevki Mütevellioğlu ile Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi, Sayın Jose Gregorio Bracho Reyes de katıldı.


alt menu ikonları
kurumsal kimlik
alt menu ikonları
haber arşivi
alt menu ikonları
duyuru arşivi
alt menu ikonları
sağlık hizmetleri
alt menu ikonları
e-posta
alt menu ikonları
uluslararası belgeler
Yargıtay © Web&Grafik Tasarım