ENG
Yargıtay Başkanı Akarca, Macaristan Yüksek Mahkemesi Başkanvekili Patyi ve Beraberindeki Heyeti Kabul Etti
17 Kasım 2022, Perşembe

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Başkanlığının resmi davetlisi olarak 16-19 Kasım tarihleri arasında ülkemize ziyaret gerçekleştiren Macaristan Yüksek Mahkemesi Başkanvekili Prof. Dr. Andras Patyi ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Konuşmasında; Türkiye ile Macaristan arasında siyasi ve kültürel alanlarda çok yönlü ilişkilerin bulunduğunu vurgulayan Akarca, ziyaretin iki ülke arasındaki hukuki işbirliğini güçlendireceğini ifade etti. Akarca ve Patyi, gerçekleştirilen ziyaretten duydukları karşılıklı memnuniyeti dile getirdiler.

Başkanlar Kurulu Salonu’nda gerçekleştirilen kabulde; Yargıtayın tanıtımı, işleyişi ve yapısı, Yargıtay Yargı Etiği İlkeleri ve Etik Danışma Kurulu kararları, Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi, Temyiz Mahkemelerinde Mükemmeliyet İlkeleri ve yargı reformu faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Kabulde, Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım ve Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Macaristan Yüksek Mahkemesi Ceza Dairesi Başkanı Dr. Zsolt Csak ile Macaristan Yüksek Mahkemesi Hukuk Dairesi Başkan Yardımcısı Dr. Rita Tanczos da yer aldı.

Program, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı ve Danıştay Başkanlığı ziyaretleri ile devam edecek.