ENG
Yargıtay Başkanı Akarca, “Yargıtay Gerekçeli Karar Yazım Rehberi Semineri”ne Katıldı
12 Aralık 2022, Pazartesi

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Konferans Salonu’nda düzenlenen “Yargıtay Gerekçeli Karar Yazım Rehberi Semineri”ne katıldı.

Yargıtay Başkanı Akarca Seminer’de yaptığı açılış konuşmasında; adli kalitenin önemli bir bileşeni olarak gerekçeli karar kalitesinin yükseltilmesi amacıyla yaklaşık iki yıldan beri kapsamlı ve sistematik bir çalışma yürütüldüğünü, Yargıtayın ülkede içtihat birliğini sağlamasının ve yargı hizmeti kalitesini artırmasının en etkili aracının gerekçeli kararlar olduğunu ifade etti. Tutarlı ve istikrarlı gerekçeli kararların, uyuşmazlıkların nasıl çözüleceği konusunda somut ve detaylı bir rehberlik sunarak kanun önünde eşitliği ve içtihat birliğini güçlendireceğini vurgulayan Akarca;  “Kaliteli gerekçeli karar, kaliteli adalettir.” dedi.

Gerekçeli Karar Yazım Rehberi’nin Yargıtayın reform çalışmalarıyla olan ilişkisine değinen Akarca, Rehber’in Ocak ayından itibaren Yargıtayın tamamında uygulanmaya başlayacağını belirtti.

Oturum başkanlığını Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Ceza Genel Kurulu Başkanı Eyup Yeşil’in yaptığı Seminer’e; Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanı Dr. Seracettin Göktaş ve 1. Ceza Dairesi Başkanı Osman Atalay da sunum yaparak katkı sağladı.

Seminere; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Rıdvan Gündoğdu, Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım ile Yargıtay daire başkanları ve üyeleri katıldı.