Yargıtay Başkanlığı Logosu Yargıtay Başkanlığı Logosu

Yargıtay Başkanı Sayın Mehmet Akarca’nın Yargıtayın 154. Kuruluş Yıl Dönümüne İlişkin Mesajı
06 Mart 2022

Bir buçuk asrı aşan köklü geçmişi ile Yargıtay, Yüce Türk Milletinin kutsal bir emaneti olan yargı görevini en yüksek adalet standartlarına uygun şekilde gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşamaktadır.

Geçmişten aldığımız güç ve kendine güven duygusu ile geleceğimizi güvenle inşa etmeye devam ediyoruz. Etik, şeffaflık ve adli kalite olmak üzere üç ana sütun üzerine inşa edilen yargı reformu çalışmalarımız hem ülkemizde hem de uluslararası alanda önemli etkiler doğurmuştur. Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi’nin 2019 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey’de kabul edilmesi ve Temyiz Mahkemelerinde Uluslararası Mükemmeliyet İlkeleri’nin 2021 yılında geliştirilmesi Yargıtayın uluslararası alandaki etkin rolünü pekiştirmiştir.

Modern çağın gerektirdiği teknolojik ilerlemeleri takip eden Yargıtay, yapay zekâ tabanlı olarak içtihatlarının yaygınlaştırılması konusundaki çalışmaları ile de küresel yargıya öncülük etmektedir.

Yargıtay camiasının her ferdi hukuken ve vicdanen taşıdığı sorumluluk konusunda yüksek bir idrak seviyesine sahip olup 1 Eylül 2021 tarihinde hizmete açılan yeni hizmet binasının sunduğu mükemmel fiziki koşullar içinde çalışma azmini ve özverisini katlayarak topluma hizmet etmenin kıvancı içindedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, kuruluşumuzun 154. yıl dönümünde halkımıza duyduğumuz minnet ve şükran duygularımızı bir kez daha yineler, Yargıtayımızda fedakârca ve özverili bir şekilde görev yapmış ve yapmakta olan tüm mensuplarımıza sevgi ve saygılarımı sunarım.


 

                                                                                                                                                                                               Mehmet AKARCA

                                                                                                                                                                                               Yargıtay Başkanı

alt menu ikonları
kurumsal kimlik
alt menu ikonları
haber arşivi
alt menu ikonları
duyuru arşivi
alt menu ikonları
sağlık hizmetleri
alt menu ikonları
e-posta
alt menu ikonları
uluslararası belgeler
Yargıtay © Web&Grafik Tasarım