Yargıtay Başkanlığı Logosu Yargıtay Başkanlığı Logosu

“Temyiz Mahkemelerinin Uluslararası Hukuki Çerçevesi” Konulu Sunum Çalıştayı Gerçekleştirildi
06 Aralık 2021

Yargıtay Başkanlığı ile Avrupa Konseyi tarafından birlikte yürütülen “Yargıtayın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında “Temyiz Mahkemelerinin Uluslararası Hukuki Çerçevesi” konulu sunum çalıştayı uluslararası katılımla Yargıtay İsmail Rüştü Cirit Konferans Salonu’nda yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca sunum çalıştayında yaptığı açış konuşmasında, “Farklı hukuk sistemlerini ve yargı geleneklerini temsil eden hâkimlerle ve hukukçularla yaptığımız bilgi ve deneyim paylaşımı, şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz reformlara önemli katkılar sağladı.” dedi.

Akarca, günümüzde temyiz mahkemelerinin görevinin sadece verilen kararların hukuka uygunluğunu incelemekle sınırlı olmadığını, aynı zamanda temyiz mahkemelerinin hukuki güvenliğin ve öngörülebilirliğin sağlanması yoluyla gereksiz dava açılmasının veya kanun yoluna başvuruların önlenmesi, adli kalitenin yükseltilmesi, halkın yargıya duyduğu güvenin artırılması gibi görevlerinin de bulunduğunu ifade etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ve Başsavcıvekili Rıdvan Gündoğdu’nun da katıldığı sunum çalıştayında, Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı Cristian Urse de açış konuşması gerçekleştirdi.

Üç oturum şeklinde gerçekleştirilen sunum çalıştayında, oturum başkanlıklarını Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Ceza Genel Kurulu Başkanı Eyup Yeşil, Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak ile İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri Öztürk yaptı.

Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım, Avrupa Hâkimleri Danışma Konseyi (CCJE) Başkanı ve Slovenya Yüksek Mahkemesi Hâkimi Nina Betetto, Nottingham Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Profesörü Dr. Paul Roberts, ABD Arizona Bölgesi Yüksek Mahkeme Yargıcı David G. Campbell, Avukat ve Arabulucu Dr. Martin Manzel ile Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Feridun Yenisey de sunum yaparak çalıştaya katkı sağladı.

"Yargıtayın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi" Ortak Projesi, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından birlikte finanse edilmektedir ve Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanlığı projenin son yararlanıcısıdır.


alt menu ikonları
kurumsal kimlik
alt menu ikonları
haber arşivi
alt menu ikonları
duyuru arşivi
alt menu ikonları
sağlık hizmetleri
alt menu ikonları
e-posta
alt menu ikonları
uluslararası belgeler
Yargıtay © Web&Grafik Tasarım