Yargıtay Başkanlığı Logosu Yargıtay Başkanlığı Logosu

Yargıtay Başkanı Akarca, “Uluslararası Yaklaşımlar Işığında Türkiye’de 16. Yılında Denetimli Serbestlik Sistemi ve Gelecek Vizyonu Çalıştayı”na Katıldı
29 Kasım 2021

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde, Yargıtay Başkanlığının ev sahipliğinde, “Yargıtay İsmail Rüştü Cirit Konferans Salonu”nda düzenlenen “Uluslararası Yaklaşımlar Işığında Türkiye’de 16. Yılında Denetimli Serbestlik Sistemi ve Gelecek Vizyonu Çalıştayı”nın açılış programına katıldı.

Çalıştayda açış konuşması yapan Akarca, infaz sisteminin önemli bileşenlerinden biri olan denetimli serbestlik kurumunun, ülkemizde 16 yıl önce kurularak kısa sürede geliştiğini, teşkilatlandığını ve başarılı çalışmalar yaptığını ifade etti.

Akarca, ceza adalet sisteminin insan hakları, hukuk devleti ve demokrasinin yanı sıra toplum ve devlet düzeninin korunması bakımından da önemli bir işlevi bulunduğunu vurgulayarak, “Toplumun suçtan ve suçludan korunması amacıyla izlenecek yöntemler, geliştirilecek mekanizmalar ve uygulanacak stratejiler oldukça önemlidir. Karar vericilerin bu konuda uzak görüşlü ve duyarlı olması gerekir.” dedi.

Yargıtay’da 29-30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan Çalıştay ile Türkiye’de denetimli serbestlik hizmetlerinin değerlendirilmesi ve ilerleyen süreçte denetimli serbestlik politikalarına yön verilebilmesi amaçlanıyor.

Çalıştay’ın ilk gününde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç ile Avrupa Denetimli Serbestlik Konfederasyonu (CEP) Genel Sekreteri Willem van der Brugge da konuşma yaptı.

Çalıştay’a, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Rıdvan Gündoğdu, Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım, Yargıtay üyeleri, Cumhuriyet savcıları, tetkik hâkimleri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler de katıldı.


alt menu ikonları
kurumsal kimlik
alt menu ikonları
haber arşivi
alt menu ikonları
duyuru arşivi
alt menu ikonları
sağlık hizmetleri
alt menu ikonları
e-posta
alt menu ikonları
uluslararası belgeler
Yargıtay © Web&Grafik Tasarım