Yargıtay Başkanlığı Logosu Yargıtay Başkanlığı Logosu

Basın Açıklaması
23 Ağustos 2021

Bazı internet siteleri ile sosyal medya hesapları üzerinden gündeme gelen, adli yıl açılış törenine katılıma ilişkin haberler hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yargıtay’da adli yıl açılışları; Yargıtay daire başkanları ve üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet savcıları, tetkik hâkimleri ile tüm Yargıtay mensuplarının seve seve katılmayı arzu ettiği özel törenler olup, yeni Yargıtay binasının hizmete açılmasının da 153 yıllık köklü kurumsal kültüre sahip Yargıtay tarihinin önemli dönemeçlerinden biri olması nedeniyle, tüm mensuplarımızın güçlü aidiyet duygusuyla ve tarihe tanıklık etme düşüncesiyle, gönüllü olarak adli yıl açılış törenine katılacağından şüphe duyulmamaktadır.

Buna karşın; söz konusu haberlerde Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın Yargıtay üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet savcıları ve Yargıtay tetkik hâkimlerinin cep telefonlarına bir mesaj göndererek adli yıl açılış törenine katılımın zorunlu olduğunu belirttiği ifade edilmiştir.

İlgili haberde belirtildiği gibi Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca tarafından Yargıtay üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet savcıları ve Yargıtay tetkik hâkimlerine gönderilmiş herhangi bir cep telefonu mesajı bulunmamaktadır. Aksine Yargıtay Genel Sekreteri tarafından, davetiye fotoğrafı ile birlikte katılım konusunda hiçbir zorunluluk içermeyen, “Değerli Başkanlarım, Başkanlığımızca yeni binamızın açılış töreni ve adli yıl açılışına dair planlamalar tamamlanmış olup programa dair davetiyeler onursallarımız için adreslerine, görevdeki arkadaşlarımız için dairelerimize gönderilmiştir. Bu tarihi günde katılımlarınızla programımızı onurlandırmanız dileğiyle hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde bilgilendirme ve davet niteliğinde mesaj gönderilmiştir.

Haberlerde belirtilen iddialar tamamen asılsız ve dayanaksız olup, Yargıtay’a yönelik olarak yapılan haksız ve ölçüsüz eleştirilerle kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi üzüntüyle karşılanmıştır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                                                                                                                                                                                                                                    23.08.2021

Yargıtay Genel Sekreterliği

alt menu ikonları
kurumsal kimlik
alt menu ikonları
haber arşivi
alt menu ikonları
duyuru arşivi
alt menu ikonları
sağlık hizmetleri
alt menu ikonları
e-posta
alt menu ikonları
uluslararası belgeler
Yargıtay © Web&Grafik Tasarım