T.C. Yargıtay Başkanlığı

Geri
Haberler
YARGITAY BAŞKANI ÖMER KERKEZ'DEN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI

15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden tam 8 yıl geçti. O gece, aziz milletimizin, kahraman güvenlik güçlerimizin ve şerefli yargı mensuplarımızın onurlu duruşu ve dünyada eşi benzeri görülmemiş cesareti ile hain darbe girişimi püskürtülmüştür. Milletimiz, bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha ilan etmiştir. Ordunun, yargının ve diğer stratejik kurumların içine sızmış FETÖ ihanet çetesi ve destekçilerine karşı elde edilen bu demokrasi zaferi, milletimizin verdiği mücadelenin bir neticesidir.
Kıymetli yargı mensuplarımız da büyük bir kahramanlık göstererek ilk andan itibaren darbeci hainlerin karşısında dik durup tüm dünyaya demokrasi ve hukuk dersi vermiştir. Milletin hakkını gasp etmek isteyenlere geçit vermemiştir.
İnsan haklarına dayanan demokratik bir hukuk devleti olan ülkemizde birlik ve beraberlik ruhunu hiç kaybetmemek hepimizin ortak sorumluluğudur.
Ülkemizin bağımsızlığı ile milletimizin birliğini ve beraberliğini hedef alan hain darbe girişimine karşı gözünü kırpmadan canını veren tüm kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum.

15 Temmuz 2024, Pazartesi


Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez’in Kurban Bayramı Mesajı

Kurban Bayramı’nın, insanlık için barış, huzur ve adalet getirmesini diliyorum.

Özellikle Filistin'deki kardeşlerimizin yaşadığı zulüm ve sıkıntıların sona ermesi, dünyada adaletin ve barışın hakim olması en büyük temennimizdir.

Birlik ve beraberliğimizin pekişmesini, mazlumların huzura kavuşmasını temenni ediyorum.

Bu vesileyle sizin ve kıymetli ailenizin bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

Ömer KERKEZ

T.C. Yargıtay Başkanı

16 Haziran 2024, Pazar


Yargıtay Başkanı Ömer KERKEZ, Türkiye Noterler Birliği’nin 53. Olağan Kongresi’ne Katılım Sağladı.

Ankara'da düzenlenen Kongreye, Yargıtay Başkanı Ömer KERKEZ, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Rıdvan GÜNDOĞDU, Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet YENER, yüksek yargı organlarının üyeleri, bakanlık kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

07 Haziran 2024, Cuma


Yargıtay Başkanı Kerkez, Kore Yüksek Mahkemesi Yargıcı Heunggu Lee ve Beraberindeki Heyeti Kabul Etti

Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez, 6-8 Haziran 2024 tarihleri arasında ülkemize resmi ziyarette bulunan Kore Yüksek Mahkemesi Yargıcı Heunggu Lee ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Gerçekleştirilen ziyarette; her iki ülke arasındaki yargısal konularla ilgili bilgi paylaşımında bulunularak yargı alanındaki iş birliğinin güçlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

06 Haziran 2024, Perşembe


Yargıtay Başkanı Kerkez; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Barolar Birliği Başkanları ile Baroların Temsilcilerinden Oluşan Heyeti Kabul Etti

Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez; Türkiye Barolar Birliği ev sahipliğinde ülkemize resmi ziyarette bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti Barolar Birliği Başkanı Av. Anar Baghirov, Kazakistan Cumhuriyeti Barolar Birliği Başkanı Av. Aidyn Bikebayev, Kırgızistan Cumhuriyeti Barolar Birliği Başkanı Av. Begilerova Meyil Adilbekovna, Özbekistan Barolar Birliği Başkanı Av. Sadikov Shukhrat Shavkatovich, Aşkabat Barosu Başkanı Av. Bestyr Eyvanova, Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Av.Hasan Esendağlı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başkanlar Kurulu Salonu’nda gerçekleştirilen kabulde; Yargıtay Genel Sekreteri Mehmet Fatih Belviranlı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. R. Erinç Sağkan ile Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri de yer aldı.

24 Mayıs 2024, Cuma


Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na İlişkin Kutlama Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Samsun’dan başlatılarak tüm Anadolu’ya yayılan ve zaferle taçlanan kurtuluş mücadelemizin 105. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz.

Atatürk’ün,  “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.” diyerek Cumhuriyetimizi emanet ettiği gençlerimiz başta olmak üzere, aziz milletimizin ve tüm yargı mensuplarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; tüm şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum.

  Ömer KERKEZ

  Yargıtay Başkanı

19 Mayıs 2024, Pazar


Yargıtay Birinci Başkanlığına Seçilen Ömer Kerkez Adına Mazbata ve Cübbe Giyme Töreni ile Anıtkabir Ziyareti Gerçekleştirildi

Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 14.05.2024 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez onuruna Konferans Salonu’nda "Mazbata Takdimi ve Cübbe Giyme Töreni" düzenlendi.

Yargıtay Başkanı Kerkez ve beraberindeki heyet bugün Anıtkabir’i ziyaret etti. Atatürk’ün mozolesine çelenk konulmasının ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu.

Toplu fotoğraf çekilmesinden sonra, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Kerkez; “Türk yargısı, insan hakları ve temel hak ve özgürlüklere saygı fikrini aklına, bağımsızlığın gücünü kararına, tarafsızlık ve adalet duygusunu yüreğine kazımış gerçek hâkim ve savcıların omuzlarında yükselecektir.” ifadelerini kullandı.

15 Mayıs 2024, Çarşamba


Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın Anneler Günü’ne İlişkin Kutlama Mesajı

Sevgi ve şefkat dolu kalpleriyle, büyük emek ve fedakârlıkla, bizleri dünyaya getiren, büyüten ve yetiştiren, saygı ve sevginin en büyüğünü hak eden tüm annelerimizin “Anneler Günü”nü kutlarım.

Mehmet AKARCA

Yargıtay Başkanı

12 Mayıs 2024, Pazar


Yargıtay Başkanı Akarca; Anaokulu-Gündüz Bakımevi Müdürlüğü Öğrencileri Tarafından Hazırlanan “Dünyayı Keşfediyor Geleceğe Gülümsüyoruz” İsimli Resim Sergisi Açılışına Katıldı

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca; Yargıtay Anaokulu-Gündüz Bakımevi Müdürlüğü’nde eğitim gören çocuklar tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle hazırlanan “Dünyayı Keşfediyor Geleceğe Gülümsüyoruz” isimli resim sergisine katıldı.

Açılışına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Rıdvan Gündoğdu ile Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım’ın da katıldığı sergideki resim ve sanatsal faaliyetler 24-25 Nisan tarihleri arasında sergilenecek.

24 Nisan 2024, Çarşamba


Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına İlişkin Kutlama Mesajı

Türk milletinin ebediyete kadar hür ve bağımsız yaşama inanç ve iradesinin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşadığımız bu günde; dünyada ilk defa çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Millî Mücadele’de emeği geçmiş tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Mehmet AKARCA

Yargıtay Başkanı

23 Nisan 2024, Salı