T.C. Yargıtay Başkanlığı

Geri
Duyurular
Yargıtay Birinci Başkanlığı Seçim Sonucu

Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 14.05.2024 tarihinde (bugün) yapılan seçim sonucunda Yargıtay Birinci Başkanlığına Üçüncü Hukuk Daire Başkanı Sayın Ömer KERKEZ seçilmiştir. Saygıyla duyurulur.

14 Mayıs 2024, Salı


YARGITAY KAMPI BAŞVURUSU

Yargıtay Kampı “Master Family Club”ın 2024 yılı ön kayıt başvuruları 27 Mart - 03 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacaktır. Saygıyla duyurulur.

2024 Yılı Kamp Genelgesine ulaşmak için tıklayınız...

Kamp Başvuru Formuna ulaşmak için tıklayınız...

Yargıtay Kampı-Master Family Club internet sitesine erişmek için tıklayınız...

 

27 Mart 2024, Çarşamba


Yargıtay İçtihat Merkezi (YİM) Mobil Uygulaması Kullanıma Açılmıştır

Yargıtay İçtihat Merkezi’nde yayımlanan emsal nitelikteki kararlara kolaylıkla ulaşabileceğiniz YİM mobil uygulaması kullanıma açılmıştır.

Yargıtay İçtihat Merkezi (YİM) mobil uygulamayı App Store ve Play Store’dan indirebilirsiniz.

Saygıyla duyurulur.

20 Aralık 2023, Çarşamba


Yargıtay İçtihat Merkezi

Yargıtay İçtihat Merkezi’nin kullanımına ilişkin sıkça sorulan sorular için tıklayınız.

13 Aralık 2023, Çarşamba


Yargıtay İçtihat Merkezi Kullanıma Açılmıştır

Yargıtay İçtihat Merkezi

Yargıtay İçtihat Merkezi (YİM), Yargıtay içtihatlarının ilk derece mahkemeleri ve bölge adliye mahkemelerinde yaygınlaştırılması, yargıda uygulama birliğinin desteklenmesi, vatandaş ve avukatların dava süreçlerinde hızlı ve etkin şekilde adalete erişimlerinin sağlanması amacıyla tüm kullanıcılara yol gösterme amacıyla tasarlanmıştır.

YİM, hâkim ve savcıların yanında avukatlara ve tüm vatandaşlara hizmet vermekte olup YİM’e e-Devlet sistemi üzerinden erişilebilmektedir. Bunun yanında YİM’e mobil uygulama üzerinden erişim imkânı da sağlanacaktır.

YİM’de yalnızca emsal ve yol gösterici nitelikteki güncel kararlar yayınlanmaktadır. Bu sayede, tüm ülkede içtihat tutarlılığının ve mahkeme kararlarında uygulama birliğinin gerçekleştirilmesi, avukat ve vatandaşların davalarını doğru mahkemeye doğru delillerle açmalarının sağlanması, her düzeyde adalete erişimin kolaylaştırılması, bozma oranlarının azalmasıyla emek ve zaman tasarrufunun sağlanması hedeflenmektedir.

YiM sayesinde, yapay zekâ desteği ile sisteme işlenmiş güncel ve emsal Yargıtay kararlarına hızlı bir şekilde erişilebilmektedir.

YİM’in öne çıkan bazı özellikleri şunlardır:

1-Kelimelerle yapılan aramaya ilave olarak yapay zekâ desteği sayesinde, gerçekleştirilen sorgu ile ilişkili olabilecek kararlara da ulaşılabilir.

2-Favoriler seçeneği kullanılarak, seçilen kararlara ilişkin klasörler ve alt klasörler oluşturulabilir.

3-Sorgu kriterleri “Sorgu Kaydet” seçeneğini kullanılarak kaydedilip sonraki girişlerde aynı kriterlerle kolaylıkla karar arama yapılabilir. Böylelikle, aranılan kriterlere uygun karar bulunamazsa ya da kriterlere uygun yeni kararlar yayımlandığında bilgilendirilmek istenirse, sorguya uygun bir karar YİM’e yüklendiğinde kullanıcı otomatik şekilde e-posta ile bilgilendirilebilir.

4-Sorguya uygun çok sayıda karar geldiğinde, (kararları açmadan) imleci listelenen kararlar üzerinde gezdirerek;

a)Özetler okunabilmektedir.

b)Kararların emsal niteliğine göre belirlenen önem dereceleri hakkında fikir sahibi olunabilmektedir.

c) Karar türü, suç türü, mahkeme türü ve mahkeme adı gibi aranılan kararı bulmaya yardımcı olacak çok sayıda bilgi aynı anda incelenebilmektedir.

5-Sorguya uygun karar açıldığında anahtar kelime, hukuki kavram, hukuki konu ve karar özeti incelenerek (kararın tamamını okumaya gerek olmadan) kullanıcının beklentisine uygun bir karar olup olmadığını kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

6-“Genel Arama” ve “Detaylı Yargıtay Kararı Arama” başlıkları altında toplam 17 farklı sorgu kriterinden biri, birkaçını veya tamamı kullanılarak sistemde yüklü kararlara kısa sürede erişilebilmektedir.

7-YİM’in diğer özelliklerini öğrenmek için ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Yardım” ikonunu kullanarak destek alınabilir, “Öneri” ikonunu tıklanarak YİM’in daha çok gelişmesine katkı sağlanabilmektedir. 

Yargıtay İçtihat Merkezi, günden güne zenginleşen veri kaynağı ile kullanıcıların geri bildirimleriyle gelişmeye devam eden ve kendini yenileyen bir uygulama olup, vatandaşlarımıza en iyi standartlarda hizmet vermeyi kendine amaç edinmiştir.

www.yargitayictihatmerkezi.gov.tr

13 Aralık 2023, Çarşamba


Yargıtay Başkanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli Alım Sonuçları

Yargıtay Başkanlığı Sözleşmeli Bilişim Personel Alımı sözlü sınav sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız...

NOT: Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan e-devlet ile giriş linkine tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz.

28 Kasım 2023, Salı


Yargıtay Başkanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli Alım Sonuçları

Yargıtay Başkanlığı Sözleşmeli Bilişim Personel Alımı başvuru sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız... 

NOT: Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan e-devlet ile giriş linkine tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz.

21 Kasım 2023, Salı


Bilişim Personeli Alım İlanı

Yargıtay Başkanlığı Sözleşmeli Bilişim Personel alımına ilişkin ilana ulaşmak için tıklayınız...

27 Ekim 2023, Cuma


Yargı Etiği Danışma Kuruluna Öğretim Üyesi Seçimi Hakkında Duyuru

YARGITAY BAŞKANLIĞI

İlan

 

Konu: Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından 8.12.2017 tarihinde kabul edilen Yargıtay Yargı Etiği İlkeleri’nin “KISIM III, IV. Yargı Etiği Danışma Kurulu” başlıklı maddenin 1’inci fıkrasına göre oluşturulan Yargı Etiği Danışma Kurulunda görev yapacak öğretim üyesinin seçimi yapılacaktır.

 

Seçimi yapacak kurul: Yargıtay Yargı Etiği İlkeleri’nin “KISIM III, IV. m.1/2” ile Yargı Etiği Danışma Kurulu Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Karar’ın m.9/5 hükümleri uyarınca, oluşturulacak Kurulun daha önce seçilmiş üyeleri tarafından seçim yapılacaktır.

 

Son başvuru tarihi: 6.10.2023

 

Seçilecek öğretim üyesinin nitelikleri: Yargı Etiği Danışma Kurulu Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Karar’ın “Kurul’a seçilecek öğretim üyesinin nitelikleri” başlıklı 7’nci maddesi aşağıdaki şekildedir:

“(1) Kurul’a seçilecek öğretim üyesinin, etik alanında bilimsel nitelikte eser yazmış ve üniversitelerin etik kurullarında daha önce görev almış olması zorunludur.

(2)Bilimsel eser kapsamına, doktora tezi, uluslararası ve ulusal alan endekslerinde taranan dergilerde yayımlanmış makale, bilimsel kitaplar ile benzeri akademik özelliği olan kitap bölümleri dâhildir. Diğer makaleler, editöre mektup, kitap kritiği, deneme, hikâye, anı, roman, internetteki blog yazıları gibi çalışmalar “etik alanında bilimsel nitelikte eser” olarak kabul edilmez.

(3) Öğretim üyesinin etik alanında yazdığı bilimsel nitelikte eser veya eserler ile üniversitelerin etik kurullarında daha önce görev yaptığına dair belgeler Sekretarya tarafından arşivlenir.”

Ayrıca, Yargı Etiği Danışma Kurulu Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Karar’ın 9’uncu maddesinin 5’inci fıkrasına göre, “Gerekli koşulları taşıyan adayların, eserleri, kıdemleri, görev aldıkları projeler, çalıştıkları kurumlar, yabancı dilde yazılmış eserlere ulaşma kabiliyetleri ile Kurul çalışmalarına sağlayacakları diğer katkılar dikkate alınarak” öğretim üyesinin seçiminin yapılacağı öngörülmüştür.

 

Başvuruların yapılması: Yargı Etiği Danışma Kurulu üyeliği başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyelerinin yukarıda belirtilen şartları taşıdıklarını gösteren belgeler ile birlikte en geç 6 Ekim 2023 tarihine kadar posta ile müracaat etmeleri ilânen duyurulur.31.08.2023

 

Başvuru yapılacak posta adresi:

Yargıtay Genel Sekreterliği, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı No:6 Ahlatlıbel Çankaya ANKARA

İletişim:

Cem Şenol-Selma Dalkılıç,

Tel: 0 312 836 03 68 - 69

11 Eylül 2023, Pazartesi


CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 100. YILI YARGITAY DERGİSİ ÖZEL SAYISI MAKALE TALEBİ

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına özel olarak ekim ayında çıkartmayı planladığımız özel sayımızda değerli bilim insanlarının makalelerine yer vermekten onur duyarız. Dergimize katkı sağlamak isteyenlerin yayınlanmasını istedikleri hukuki konularda bilimsel çalışma niteliğinde olan makalelerinin gönderim süresi araya giren adli tatil sebebiyle 15/09/2023 tarihine kadar uzatılmış olup, makalelerini dergi@yargitay.gov.tr adresine gönderebileceklerdir.

01 Eylül 2023, Cuma