Başkanın 150. Yıl Mesajı

2018 yılı içerisinde 150. Kuruluş Yıldönümünü kutlayacak olduğumuz Yargıtay yaşı itibariyle ülkemizin en saygın ve eski kurumlarıdan birisi olmuştur. 1868 yılında Sultan Abdulazizin iradesiyle büyük Türk hukukçusu, reformist Ahmet Cevdet Paşa tarafından teşkilatlandırılan mahkememiz, Osmanlı İmparatorluğundan Cumhuriyete miras kalan büyük bir tarihin izlerini de taşımaktadır. Bu nedenle Yargıtay ülkemiz için bir kurum olmaktan çok ayrı ve önemli bir misyonun da taşıyıcısı durumundadır.

Unutulmamalıdır ki devlet olarak isimlendirilen örgütlü toplum meşruiyetini ve saygınlığını onu oluşturan kurumlardan alır. Kurumların eskiliği ve geleneklerine bağlılığı saygınlığının birer ölçüsüdür. Ancak kurumlara asıl saygınlık kazandıran ürettiği hizmetin kalitesi, personelinin kişisel özellikleri ve kamuoyunda oluşturduğu olumlu görünürlüktür. Devletlerin kendilerini sadece hukukla formüle ettiği ve devlet örgütünün sıradan insanların hayatını örümcek ağı gibi sardığı günümüzde; devletin insana dokunan, insan için örgütlendiği hissini veren şefkatli yüzünü hukuk ve dolayısıyla yargı örgütü temsil etmektedir. Bu nedenle adalet insanla devlet arasındaki manevi bağdır. Biz Yargıtay mensupları bu önemli görevin farkında olarak geçmişte bıraktığımız 150 yıldan aldığımız güç ile ülkemize ve milletimize daha iyi adalet hizmeti üretebilmek imkanının verdiği heyecanla çalışmaya devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle 150. Yıla birlikte girdiğimiz tüm kurum çalışanlarını emekleri için kutluyor; ülkemize ve milletimize hizmette aynı heyecanlarını ve kararlılıklarını sürdürmelerini diliyorum.

Saygılarımla


İsmail Rüştü Cirit

Yargıtay Başkanı

Tanıtım

Yargıtay Başkanlığı Tanıtım VideosuEtkinlikler

Etkinlik haber ve duyuruları


13. Türk Ceza Hukuku Günleri

7 Haziran 2018

Yargıtayın 150. kuruluş yıl dönümü ve Türk Ceza Hukuku Reformunun 13. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Yargıtay Başkanlığı ile İstanbul Üniversitesi işbirliğinde organize edilen"13. Türk Ceza Hukuku Günleri" isimli kongre; Yargıtay Daire Başkanları, Üyeleri, Tetkik Hakimleri, Cumhuriyet Savcıları ile ondokuz farklı ülkeden gelen yabancı ve yurt içinden çok sayıda akademisyenin katılımıyla 31 Mayıs 2018 tarihinde Bilkent Otelde, 01 -02 Haziran 2018 tarihlerinde ise TOBB konferans salonunda düzenlenmiştir.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Kars Gezisi

10 Mayıs 2018

Yargıtayın 150. kuruluş yıl dönümüne özel düzenlenen sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında; TCDD Doğu Ekspresi ile 12-15 Nisan 2018, 19-22 Nisan 2018, 26-29 Nisan 2018, 3-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında 4 grup olmak üzere Kars ve çevresindeki doğal ve tarihi mekanlar ziyaret edilmiştir.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Mardin Gezisi

8 Mayıs 2018

Yargıtayın 150. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet AKARCA, Yargıtay Birinci Başkan Vekili Sayın Abdülhalik YILDIZ, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sayın Halil ADIGÜZEL, Yargıtay Genel Sekreteri Sayın Yusuf Ziyaattin CENİK, Sayın Daire Başkanları ve Üyelerin katılımıyla 28 Nisan-01 Mayıs 2018 tarihleri arasında Mardin ve çevre Adliyeleri ile Resmi kurumlara ziyaretler gerçekleştirilmiş, ardından doğal ve tarihi mekanlar gezilmiştir.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Radyo-yu Hümayun Tiyatro Gösterimi

7 Mayıs 2018

Yargıtayın 150. Kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında; 3 Mayıs 2018 Perşembe günü Saat 20.00’de Devlet Tiyatroları Akün Sahnesinde Yargıtay Mensuplarına özel “Radyo-yu Hümayun” adlı tiyatro gösterimi yapılmıştır.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Akşam Sefası

7 Mayıs 2018

Yargıtayın 150. Kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında; 27 Nisan 2018 Cuma günü Saat 21.00’de TRT Arı Stüdyolarında Yargıtay Mensuplarına özel “Akşam Sefası” adlı program düzenlenmiştir.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


bina logo

© 2018 Yargıtay Başkanlığı