Başkanın 150. Yıl Mesajı

2018 yılı içerisinde 150. Kuruluş Yıldönümünü kutlayacak olduğumuz Yargıtay yaşı itibariyle ülkemizin en saygın ve eski kurumlarıdan birisi olmuştur. 1868 yılında Sultan Abdulazizin iradesiyle büyük Türk hukukçusu, reformist Ahmet Cevdet Paşa tarafından teşkilatlandırılan mahkememiz, Osmanlı İmparatorluğundan Cumhuriyete miras kalan büyük bir tarihin izlerini de taşımaktadır. Bu nedenle Yargıtay ülkemiz için bir kurum olmaktan çok ayrı ve önemli bir misyonun da taşıyıcısı durumundadır.

Unutulmamalıdır ki devlet olarak isimlendirilen örgütlü toplum meşruiyetini ve saygınlığını onu oluşturan kurumlardan alır. Kurumların eskiliği ve geleneklerine bağlılığı saygınlığının birer ölçüsüdür. Ancak kurumlara asıl saygınlık kazandıran ürettiği hizmetin kalitesi, personelinin kişisel özellikleri ve kamuoyunda oluşturduğu olumlu görünürlüktür. Devletlerin kendilerini sadece hukukla formüle ettiği ve devlet örgütünün sıradan insanların hayatını örümcek ağı gibi sardığı günümüzde; devletin insana dokunan, insan için örgütlendiği hissini veren şefkatli yüzünü hukuk ve dolayısıyla yargı örgütü temsil etmektedir. Bu nedenle adalet insanla devlet arasındaki manevi bağdır. Biz Yargıtay mensupları bu önemli görevin farkında olarak geçmişte bıraktığımız 150 yıldan aldığımız güç ile ülkemize ve milletimize daha iyi adalet hizmeti üretebilmek imkanının verdiği heyecanla çalışmaya devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle 150. Yıla birlikte girdiğimiz tüm kurum çalışanlarını emekleri için kutluyor; ülkemize ve milletimize hizmette aynı heyecanlarını ve kararlılıklarını sürdürmelerini diliyorum.

Saygılarımla


İsmail Rüştü Cirit

Yargıtay Başkanı

Tanıtım

Yargıtay Başkanlığı Tanıtım VideosuEtkinlikler

Etkinlik haber ve duyuruları


Arabuluculuğun Geliştirilmesi Uluslararası Sempozyumu

11 Aralık 2018

Yargıtayın 150. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Yargıtay Başkanlığı ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğinde organize edilen "Arabuluculuğun Geliştirilmesi" uluslararası sempozyumu; Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mehmet AKARCA, Yargıtay Genel Sekreteri Sayın Yusuf Ziyaattin CENİK, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Metin DOĞAN, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. M. Fatih UŞAN, Yargıtay Daire Başkanları, Üyeleri, Tetkik Hâkimleri ve Akademisyenlerin katılımlarıyla 6-7 Aralık 2018 tarihlerinde Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Millî İrade Binası konferans salonunda düzenlenmiştir.

Saygıyla duyurulur.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Reis Bey Tiyatro Gösterimi

22 Kasım 2018

Yargıtayın 150. Kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında; 22 Kasım 2018 Perşembe günü Saat 20.00’de Yargıtay Mensuplarına özel “Reis Bey” adlı tiyatro gösterimi yapılmıştır.

Saygıyla duyurulur.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Şeker En Tatlı Zehirdir Konferansı

22 Kasım 2018

Yargıtayın 150. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Canan KARATAY Yargıtay Ana Bina Konferans Salonunda “Şeker En Tatlı Zehirdir” konulu konferans vermiştir.

Konferans sunumu için tıklayınız.

Saygıyla duyurulur.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Türk - İslam Sanatları Kurs Çalışmaları

15 Kasım 2018

Yargıtayın 150. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen geleneksel Türk – İslam sanatları (Tezhip, Ebru, Hüsn-i Hat ve Minyatür) kurs çalışmaları devam etmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Sağlık Personelinin Hukuki ve Cezai Sorumluluğu Sempozyumu

6 Kasım 2018

Yargıtayın 150. kuruluş yıl dönümü ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin 93. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Yargıtay Başkanlığı ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğinde organize edilen "Sağlık Personelinin Hukuki ve Cezai Sorumluluğu" sempozyumuna; Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sayın Halil ADIGÜZEL, Yargıtay Genel Sekreteri Sayın Yusuf Ziyaattin CENİK, Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Muharrem ÖZEN, Yargıtay Daire Başkanları, Üyeleri, Tetkik Hâkimleri, Cumhuriyet Savcıları ve Akademisyenlerin katılımıyla 6 Kasım 2018 tarihinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Cemil Bilsel konferans salonunda düzenlenmiştir.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Sağlıklı Yaşam Seminerleri

18-25 Ekim 2018

Yargıtayın 150. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Flavius Polikliniği tarafından Dr. Sinan İbiş'in moderatörlüğünde Ankara Üniversitesinden gelen Uzman Doktorlar tarafından Yargıtay Konferans Salonunda 18 Ekim 2018 Perşembe günü “Güçlü Hafıza Sağlıklı Beden”, 25 Ekim 2018 Perşembe günü de “Obezite Tutsaklıktır” konulu sağlık seminerleri düzenlenmiştir.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


İdari Teşkilat ve Yargı Bağımsızlığı Konferansı

24 Ekim 2018

Yargıtayın 150.yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. İlber ORTAYLI, 24 Ekim 2018 tarihinde Yargıtay Ana Bina Konferans Salonunda “İdari Teşkilat ve Yargı Bağımsızlığı” konulu konferans vermiştir.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


Yargıtay'ın Öncülüğünde İstanbul’da Yapılan Uluslararası Dördüncü Yüksek Mahkemeler Zirvesinde İstanbul Bildirgesi Uygulama Tedbirleri Kabul Edildi

11-12 Ekim 2018

Yargıda dürüstlüğün ve şeffaflığın sağlanmasında Yargıtay öncülük yapıyor.

4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi, Yargıtay Başkanlığı’nın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlendi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile yapılan iş birliği çerçevesinde 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen Zirve’ye beş kıtadan ve 30 ülkeden, Yüksek Mahkeme Başkanları, uluslararası uzmanlar ile Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşların üst düzey temsilcileri de aktif katılım sağladı.

Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.


Yargıtay Gönüllüleri Kermesi

16 Ekim 2018

Yargıtay Hizmetlerini Güçlendirme Vakfı yararına, Yargıtay Gönüllüleri tarafından Birinci Başkanımız Sayın İsmail Rüştü CİRİT’in destekleri, Birinci Başkanımızın eşi Sayın Fatma CİRİT hanımefendinin himayesinde, geliri ihtiyaç sahibi personelimize bağışlanmak üzere 16.10.2018 Salı günü Yargıtay yönetim binası havuzlu bahçede moda tasarımcısı Cemile Gül’ün de tasarımlarını sergileyip satışa sunduğu kermes düzenlenmiştir.

Görüntülere ulaşmak için tıklayınız.


bina logo

© 2018 Yargıtay Başkanlığı