Yargıtay Birinci Başkanvekilleri

YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANVEKİLİ
Seyit ÇAVDAR

 

06.10.1952 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Ankara Atatürk Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1980 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Gelibolu’da yedek subay olarak yapmıştır.

Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Çavdar; sırasıyla Konya, Çukurca, Hekimhan Hâkimliği ve Yargıtay Tetkik Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.

25.01.2002 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Seyit Çavdar, Yargıtay Ondokuzuncu Hukuk Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 20.10.2014 tarihinde Birinci Başkanvekilliği’ne (Hukuk) seçilmiş olup halen bugörevi sürdürmektedir.

İngilizce bilen Çavdar’ın, “İflas ve İflasın Ertelenmesi”, “İtirazın İptali, BorçtanKurtulma, Menfi Tespit ve İstirdat Davaları” adlı eserleri ve yayımlanmış makaleleri vardır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 


YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANVEKİLİ
Abdulhalik YILDIZ

 

01.01.1956 tarihinde Erzurum/Çat’ta doğmuştur. Erzurum İ.Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1980 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Erzincan’da kısa dönem olarak yapmıştır.

İstanbul hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Yıldız; sırasıyla Manisa, Sason, Zara, Malatya/Yeşilyurt Cumhuriyet Savcılığı, Ayvalık Hâkimliği, Düzce Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve Ankara Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.

24.02.2011 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Abdülhalik Yıldız, Yargıtay Onyedinci Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 02.09.2016 tarihinde Birinci Başkanvekilliği’ne (Ceza) seçilmiş olup halen bu görevi sürdürmektedir.

İngilizce ve Arapça bilen Yıldız, evli ve üç çocuk babasıdır.


Yargıtay Hakkında
YARGITAY HAKKINDA
Kurumsal Kimlik Rehberi
Kurumsal Kimlik
Haber Arşivi
Haber Arşivi
Duyuru Arşivi
Duyuru Arşivi
eposta
E-Posta
Uluslararası Belgeler
Uluslararası Belgeler
Yargıtay Web&Grafik Tasarım